x close

Europa League: Coşmarul lui Dinamo umileşte o echipă de Liga Campionilor

de Antena3.ro    |    15 Iul 2011   •   10:02
Europa League: Coşmarul lui Dinamo umileşte o echipă de Liga Campionilor

KR Reykjavik, vechea cunoştinţă a lui Dinamo, a produs surpriza serii în turul 2 preliminar din europa league. Islandezii au învins pe teren propriu cu 3-0 pe MSK Zilina, echipă care anul trecut a jucat în grupele din Liga Campionilor.

Golurile nordicilor au fost marcate de Bjarni Gudjonsson, Kjartan Henry Finnbogason şi Viktor Bjarki Arnarsson, KR beneficiind şi de avantajul de a evolua aproape o repriză în superioritate numerică, după eliminarea lui Peter Sulek.

Pentru islandezi veştile bune au continuat, FH Hafnarfjordur reuşind să-i ţină în şah pe portughezii de la Nacional şi să obţină o remiză, scor 1-1, pe teren propriu. O altă surpriză plăcută a reprezentat-o victoria cu 2-1 obţinută de galezii de la Llanelli în faţa lui Dinamo Tbilisi, câştigătoarea Cupei UEFA din 1981.

Cel mai clar succes al serii l-a obţinut AEK Larnaca, ciprioţii împunându-se cu 8-0 pe terenul maltezilor de la Floriana. Eroul partidei a fost Gonzalo Garcia, fost coechipier cu Andres Iniesta şi Fernando Torres în naţionala Under-17 a Spaniei, care a reuşit primul hattrick din actuala ediţie de Europa League.

Manşa secundă din al doilea tur preliminar al Europa League vor avea loc pe 21 iulie.

Europa League, Turul 2 preliminar

FC Shakhter Karagandy (Kazahstan) - Saint Patrick's (Irlanda) 2-1
Metalurgi Rustavi (Georgia) - FC Irtysch (Kazahstan) 1-1
WKS Slask Wroclaw (Polonia) - Dundee United FC (Scoţia) 1-0
FK Rad (Serbia) - Olympiakos Volou (Grecia) 0-1
KuPS Kuopio (Finlanda) - Gaz Metan Mediaş (România) 1-0
KS Flamurtari (Albania) - FK Jablonec (Cehia) 0-2
FC Iskra-Stal (Moldova) - Varazdin (Croaţia) 1-1
FK Tauras (Lituania) - ADO Den Haag (Olanda) 2-3
FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) - FK Austria Viena (Austria) 0-3
TPS Turku (Finlanda) - KVC Westerlo (BelgiaL) 0-1
UE Sant Julia (Andorra) - Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (Israel) 0-2
Minsk (Ucraina) - Gaziantepspor (Turcia) 1-1
Orebro SK (Suedia) - FK Sarajevo (Bosnia Herţegovina) 0-0
FC Shakhtyor Soligorsk (Belarus) - FK Ventspils (Letonia) 0-1
Valerenga (Norvegia) - FC Mika (Armenia) 1-0
Ferencvaros (Ungaria) - Aalesunds FK (Norvegia) 2-1
BK Hacken (Suedia) - FC Honka Espoo (Finlanda) 1-0
Anorthosis Famagusta FC (Cipru) - FC Gagra (Georgia) 3-0
Floriana FC (Malta) - AEK Larnaca FC (Cipru) 0-8
Maccabi Tel-Aviv FC (Israeal) - Hazar Lankaran FK (Azerbaidjan) 3-1
Llanelli AFC (Ţara Galilor) - Dinamo Tbilissi (Georgia) 2-1
FK Suduva (Lituania) - Elfsborg (Suedia) 1-1
Olimpia Ljubljana (Slovenia) - Bohemians (Irlanda) 2-0
Differdange (Luxemburg) - FC Levadia Tallinn (Estonia) 0-0
KF Tirana (Albani) - Spartak Trnava (Slovacia) 0-0
New Saints FC (Ţara Galilor) - FC Midtjylland (Danemarca) 1-3
FC Vaduz (Liechstenstein) - FK Vojvodina (Serbia) 0-2
EB/Streymur (Insulele Feroe) - Qarabag FK (Azerbaidjan) 1-1
Paksi SE (Ungaria) - Tromso IL (Norvegia) 1-1
Kecskemeti TE (Ungaria) - FC Aktobe (Kazahstan) 1-1
FK Zeljeznicar (Bosnia) - FC Sheriff (Moldova) 1-0
AC Juvenese-Dogana (San Marino) - Rabotnicki (Macedonia) 0-1
SK Liepajas Metalurgs (Letonia) - FC Salzburg (Austria) 1-4
VK Vllaznia (Albania) - FC Thun (Elveţia) 0-0
FC Metalurg Skopje (Macedonia) - PFC Lokomotiv Sofia (Bulgaria) 0-0
Glentoran FC (Irlanda de Nord) - FC Vorskla Poltava (Ucraina) 0-2
Crusaders FC (Irlanda de Nord) - Fulham FC (Anglia) 1-3
NK Domzale (Slovenia) - RNK Split (Croaţia) 1-2
KR Reykjavik (Islanda) - MSK Zilina (Slovacia) 3-0
FH Hafnarfjordur (Islanda) - CD Nacional (Portugalia) 1-1

Parteneri
Parteneri
sati