Antena 3 CNN Sport Fotbal extern FC Barcelona - Real Madrid 2-0. Eto'o câştigă El Clasico

FC Barcelona - Real Madrid 2-0. Eto'o câştigă El Clasico

FC Barcelona  - Real Madrid 2-0. Eto'o câştigă El Clasico
14 Dec 2008   •   12:18

Samuel Eto'o şi-a reparat greşeala după un penalty ratat în repriza a doua şi a înscris pe finalul partidei cu Real Madrid, pentru a oferi Barcelonei o victorie cu 2-0 în derby-ul campionatului spaniol, pe Camp Nou. Eto'o fusese oprit de portarul Iker Casillas la o lovitură de pedeapsă în minutul 70, când jocul părea să se îndrepte spre o remiză albă, dar fostul jucător de la Real şi-a spălat păcatele şi a devenit eroul partidei, pe final.
Atacantul camerunez a punctat în minutul 83 şi s-a asigurat că noul manager al celor de la Real Madrid, Juande Ramos, are parte de un eşec în meciul de debut în La Liga, pe banca madrilenilor. Lionel Messi a stabilit scorul final în minutele de prelungire, pentru a înlătura orice fel de emoţie, şi a permis Barcelonei să se distanţeze la 12 puncte de marea ei rivală. Întrr-un alt meci din La Liga disputat sâmbătă, Valencia a învins Espanyol Barcelona cu scorul de 2-1, după ce a fost condusă prin golul lui Martinez din minutul 28. Formaţia gazdă a revenit pe tabela de marcaj în repriza secundă, când au marcat Albiol, în minutul 58, şi Vicente, în minutul 81.