Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Fluminense, campioană în Brazilia după o pauză de 26 de ani

Fluminense, campioană în Brazilia după o pauză de 26 de ani

06 Dec 2010   •   17:29

Fluminense a cucerit titlul în Brazilia după ce a învins cu 1-0 ka Guarani, acesta fiind primul trofeu de gen din ultimii 26 de ani. Pe locul doi a terminat Cruzeiro, care s-a chinuit să învingă Palmeiras cu 2-1 pentru a încheia sezonul la două puncte de primul loc.

Emerson a înscris golul decisiv în minutul 61 pentru Fluminense, care ştia că o victorie îi garantează titlul în faţa celor de la Cruzeiro şi Corinthians. Aceştia din urmă s-au mulţumit cu locul trei, la un punct faţă de Cruzeiro, după ce nu au reuşit decât un egal, 1-1, în meciul cu deja-retrogradata Goias. Felipe Amorim a marcat pentru Goias şi deşi Dentinho a egalat în minutul 28, oaspeţii nu au găsit şi golul victoriei.