Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grenoble ? Lyon 0-2. Lyon simte din noul gustul victoriei. Rezultate Franţa

Grenoble ? Lyon 0-2. Lyon simte din noul gustul victoriei. Rezultate Franţa

Sursa foto: ederson olimpyque lyonnais
17 Ian 2009   •   22:17

Lyon a regăsit succesul la (0-2). Aflată sub presiunea pusă de Bordeaux, Rennes şi Marseille, Lyon a obţinut o victorie preţioasă pe terenul lui Grenoble (0-2), graţie lui Ederson şi Delgado.
Cu o singură victori în cinci meciuri, oamenii lui Claude Puel doreau să relanseze maşina de joc, dar şi să evite a fi depăşiţi de Bordeaux. Lyon a început bine, cu o primă ocazie valorificată deja din minutul 15 de Ederson, după centrarea lui Benzema. Gazdele au resimţit presiunea, dar reuşesc să se apropie de poarta adveersă, însă fără rezultate.
După pauză, Lyon iese mai hotărâtă de la vestiare, iar în minutul 77, centrarea lui Källström îl găseşte pe Delgado care stabileşte scorul final.
Olimpyque Marseille a reuşit acelaşi scor cu Havre, prin Valbuena şi Zubar.
Pentru moment Lyon este pe locul întâi în Ligue1cu 42 de puncte, urmată de Bordeaux cu 39 şi Marseille cu 38, după 21 de etape. Rennes, aflată pe locul patru are 37 de puncte, dar un meci mai puţin, pe care îl va disputa duminică.