Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Hertha Berlin - Bayer Leverkusen 1-0. Berlinezii menţin un avans de patu puncte. Rezultate Bundesliga (VIDEO)

Sursa foto: maximilian nicu
14 Mar 2009   •   18:56

Nu a fost un derby clasic, dar Hertha Berlin şi-a menţinut avansul de patru puncte din Bundesliga, graţie unei victorii muncită, în faţa Bayer Leverkusen.
Andrei Voronin a reuşit al 11-lea gol al sezonului, iar Bayern ajunge pe locul şapte.
Mijlocaşul de origine română Maximilan Nicu a fost integralist şi a dat pasa de gol pentru gazde.

Deşi Leverkusen a început bine, o oarecare superioritate la mijlocul terenului nu a fost fructificată avantajos pentru atacanţi. Nici de cealaltă parte nu au abundat ocaziile. Primul şut pe poarta lui Hertha a venit abia după minutul 10.
Treptat, liderii au intrat în joc, mai ales datorită greşelilor la pase ale adversarilor. Cu toate acestea, Leverkusen şi-a văzut un penalti refuzat, în minutul 20, când Rodnei a pus mâna pe minge în careu, dar arbitrul a hotărât că gestul nu a fost intenţionat.
Prima ocazie pentru Hertha a venit abia în minutul 27, din lovitura liberă a lui Andrei Voronin. Cea mai bună însă avea să vină după pauză, după o combinaţie între românul nostru- Nicu, Dardai şi Voronin.
La nici cinci minute după, Nicu îi pasează în şase metri ucraineanului Voronin. Şutul acestuia este respins de Rene Adler, dar mingea îl loveşte în piept şi intră în poartă.
Leverkusen are şansa unei egalări cu cinci minute înainte de final, graţie unei lovituri libere chiar de la marginea careului, dar ratează.