Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Hertha învinge la Hoffenheim şi continuă să spere la titlu (VIDEO)

Hertha învinge la Hoffenheim şi continuă să spere la titlu (VIDEO)

25 Apr 2009   •   11:13

Hertha Berlin a câştigat la Hoffenheim cu 1-0 şi s-a apropiat la două puncte de liderul Bundesligii, Wolfsburg. După acest eşec, echipa lui Ralf Rangnick a ajuns la al 11-lea meci consecutiv fără victorie în campionat.

Gazdele au avut o evoluţie palidă, nereuşind să ameninţe într-un fel sau altul poarta berlinezilor. Profitând de apatia adversarului, Hertha a lovit în finalul primei reprize prin Patrick Ebert, golul mijlocaşului de 22 de ani dovedindu-se decisiv pentru destinaţia celor trei puncte. Deşi în repriza secundă tehnicianul lui Hoffenheim a forţat chiar şi cu patru atacanţi, iar Sanogo a lovit bara în minutul 77, rezultatul a rămas neschimbat. Echipa lui Max Nicu, intrat pe teren în minutul 17 în locul accidentatului Leandro Cufre, urcă pe locul 2, cel puţin până la disputarea celorlalte partide ale etapei.