Antena 3 CNN Sport Fotbal extern La Liga: Messi, din nou decisiv pentru Barcelona în victoria cu 2-1 în faţa lui Bilbao

21 Feb 2011   •   11:50

FC Barcelona a învins cu scorul de 2-1 pe Athletic Bilbao în etapa a 24-a din campionatul Spaniei şi îşi menţine avansul faţă de Real Madrid în fruntea clasamentului. Aflat la meciul 250 în tricoul blaugrana, Lionel Messi s-a dovedit din nou decisiv pentru echipa catalană.

Deşi a condus cu 1-0 încă din minutul 4, gol marcat de David Villa, Barcelona a dat senzaţia că nu şi-a revenit încă după eşecul cu Arsenal din Liga Campionilor. Multe inexactităţi şi puţine ocazii pentru elevii lui Guardiola, care s-au văzut egalaţi în debutul părţii secunde. Abidal a greşit o pasă simplă, mingea a ajuns la Llorente, iar lui Busquets nu i-a mai rămas decât varianta faultului în careu. Iraola a transformat sigur lovitura de pedeapsă, iar catalanii s-au văzut nevoiţi să alerge după un noul gol, mai ales că o eventuală remiză ar fi însemnat apropierea Realului la doar trei puncte.

A fost momentul în care Messi a luat meciul pe contr propriu. După ce i s-a refuzat măcar un penalty clar, câştigătorul Balonului de Aur avea să înscrie golul victoriei în minutul 78, după o acţiune devenită deja clasică: pasă Xavi şi centrare Dani Alves. Scor final 2-1 şi Barcelona continuă să aibă 5 puncte în faţa rivalilor din Madrid.