Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liverpool-Newcastle 3-0. Şi ajunge la trei puncte de lider (VIDEO)

Liverpool-Newcastle 3-0. Şi ajunge la trei puncte de lider (VIDEO)

Sursa foto: liverpool dirk kuyt
03 Mai 2009   •   18:01

Liverpool a micşorat distanţa faţă de liderul Manchester United la trei puncte după victoria cu Newcastle United. Două goluri în prima repriză ale lui Yossi Benayoun şi Dirk Kuyt, ca şi reuşita lui Lucas Leiva au fist de ajuns.

Stephen Gerrard a făcut incursiuni în apărarea lui Newcastle încă din primele minute. Scorul avea să îl deschidă însă Yossi Benayoun pe Anfield în minutul 22, din pasa lui Dirk Kuyt, care înscrie la rândul său şase minute mai târziu.
Newcastle, care nu a avut nici un şut pe poartă tot meciul, a rămas şi cun jucător mai puţin după ce Joey Barton a fost eliminat în minutul 77 pentru un atac la Xabi Alonso, care a fost scos pe targă de pe teren.

Rezerva Lucas Leiva a înscris după o lovitură liberă când mai erau trei minute de joc, iar astfel Rafael Benitez ajunge la trei puncte de Sir Alex Ferguson.
Înfrângerea celor de Newcastle îi menţine pe aceştia în zona retrogradării, ei aflându-se pe locul 18, cu 35 de puncte.

Tot duminică va mai avea loc şi partida Sunderland-Everton, în timp ce meciul dintre Aston Villa şi Hull City se va desfăşura luni.

Clasament: 1. Manchester United 80p (34 jocuri), 2. Liverpool 77p (35j), 3. Chelsea 74p (35j).