Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Magia lui Messi face diferenţa pentru Barcelona (VIDEO)

Magia lui Messi face diferenţa pentru Barcelona (VIDEO)

02 Feb 2009   •   02:47

Lionel Messi a intrat pe teren din postura de rezervă şi a înscris două goluri pentru Barcelona, liderul din La Liga reuşind astfel să întoarcă rezultatul şi să câştige cu 2-1 meciul de la Real Racing Club.
Gazdele au deschis scorul surprinzător în minutul 56. Rafael Marquez l-a faultat în careu pe Jonathan Pereira şi Nikola Zigic a transformat în gol penalty-ul rezultat, forţându-l pe Josep Guardiola să îşi trimită talismanul argentinian în teren. Jucătorul de 21 de ani şi-a făcut imediat simţită prezenţa, marcând după ce lovitura de cap a lui Xavi a întâlnit bara transversală în minutul 65.
Messi şi-a dus apoi echipa la 12 puncte în faţa celor de la Real Madrid, cea mai apropiată rivală în clasament, reuşind cu 10 minute înainte de final să înscrie al 16-lea său gol al sezonului, într-o zi în care a marcat de asemenea al 5.000-lea gol al Barcelonei în campionat.