Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Manchester United trece uşor de Chelsea, scor 3-0 pe Old Trafford

Manchester United trece uşor de Chelsea, scor 3-0 pe Old Trafford

11 Ian 2009   •   21:19

Declaraţiile pline de încredere ale managerului Alex Ferguson înaintea partidei sale cu Chelsea au fost ascultate cuvânt cu cuvânt, se pare, de către elevii săi. Jucând extraordinar, Manchester United a umilit Chelsea într-un meci în care oamenii lui Scolari nu au şutat nici măcar o dată pe poarta olandezului Edwin van der Saar. Astfel, United se apropie la doar un punct de londonezi, având şi două meciuri mai mult de disputat, meciuri pe care, dacă le câştigă, va deveni liderul Premier League.
Fundaşul central al campionilor Angliei şi Europei, Nemanja Vidic, obişnuit cu golul, a marcat, din nou, în minutul 45, anunţând vremuri grele pentru Chelsea. Aşa cum era de aşteptat, sârbul a înscris în urma unei lovituri de colţ executată de Ryan Giggs şi deviată de bulgarul Dimitar Berbatov. Exemplu lui a fost urmat de puternicul atacant Wayne Rooney, care a înscris în minutul 63 din apropierea porţii. Victoria uşoară a fost pecetluită, în minutul 87, prin golul din voleu al lui Berbatov, după o lovitură liberă a portughezului Cristiano Ronaldo, anunţă The Sun.
Ocaziile au curs, în rest, la poarta nefericitului Petr Cech, care a trebuit să suporte un adevărat tir din partea lui Ronaldo şi a lui Giggs. Scorul a fost, în cele din urmă, 3-0 pentru echipa mai bună, iar pe Scolari în aşteaptă vremuri grele la Chelsea.
Jucătorii implicaţi în acest meci au fost următorii:
Manchester United: Van der Sar; Neville, Vidic, Evans, Evra (O'Shea 66); Ronaldo, Fletcher, Giggs (Carrick 79), Park; Berbatov, Rooney.Rezerve nefolosite: Kuszczak, Anderson, Scholes, Welbeck, Tevez. Cartonaşe galbene: Ronaldo, Rooney, Park. Goluri: Vidic 45, Rooney 63, Berbatov 87. Antrenor: Sir Alex Ferguson
Chelsea: Cech; Bosingwa (Belletti 64), Carvalho, Terry, Ashley Cole; Mikel, Joe Cole (Di Santo 85), Lampard, Ballack, Deco (Anelka 46); Drogba. Rezerve nefolosite: Cudicini, Ivanovic, Ferreira, Kalou. Cartonaşe galbene: Lampard, Bosingwa, Carvalho, Terry, Belletti.Antrenor: Luiz Felipe Scolari
Duminică s-au mai jucat în Premier League meciul Wigan Athletic - Tottenham Hotspur 1-0 (gol Figueroa în minutul 90).