Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Marica aduce trei puncte pentru Stuttgart în Europa League. Vezi rezultatele

Marica aduce trei puncte pentru Stuttgart în Europa League. Vezi rezultatele

22 Oct 2010   •   12:25

Ciprian Marica a marcat singurul gol pentru Vfb Stuttgart în victoria obţinută pe teren propriu în faţa lui Getafe, în grupa H a Europa League. Victoria cu 1-0 îndepărtează grijile din campionat şi menţin un start perfect în competiţiile europene.

În subsolul clasamentului din Bundesliga şi fără un antrenor permanent, după demiterea lui Christian Gross, Stuttgart a obţinut a treia victorie consecutivă în Europa League. Atacantul român, care a marcat în minutul 25, a fost schimbat în minutul 66 cu Pogrebnyak şi a primit laude din partea antrenorului oaspeţilor şi a presei spaniole.

"Marica, atacantul român, mi se pare un jucător excepţional. Este foarte bun din punct de vedere tehnic şi extrem de prezent în joc", a declarat Michel, în timp ce AS l-a desemnat pe internaţionalul român drept "jucătorul meciului". "Atacantul român a marcat unicul gol şi şi-a creat multe ocazii, în special capacităţii sale tactice şi tehnice", a notat As.

În celălalt meci al grupei H, disputat joi, formaţia elveţiană Young Boys Berna a învins, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, formaţia daneză Odense BK.