Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Martin Palermo, golgeterul all-time al Boca Juniors, cu 220 de goluri

Martin Palermo, golgeterul all-time al Boca Juniors, cu 220 de goluri

Sursa foto: Martin Palermo
13 Apr 2010   •   16:02

Martin Palermo, atacantul de 36 de ani supranumit de suporteri "Nebunul", a devenit luni cel mai prolific jucător din istoria echipei Boca Juniors. Internaţionalul argentinian a marcat două goluri în partida câştigată de Boca, 4-0, cu Arsenal Sarandi, şi a ajuns la un total de 220 de reuşite pentru galben-albaştri în campionat.
Precendetul record era vechi de nu mai puţin de 80 de ani şi îi aparţinea lui Roberto Cherro, care marcase 218 goluri pentru Boca în anii '30. Palermo a reuşit să îi doboare recordul lui Cherro în minutul 10 al partidei cu Arsenal, când a şi deschis scorul pentru echipa sa. După golurile lui Chavez şi Riquelme, Palermo a mai adăugat un gol în minutul 62.
Boca Juniors ocupă un dezamăgitor loc 14 în prima ligă argentiniană, cu 14 puncte în 14 meciuri.