Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Nicolae Stanciu, seară de vis în Cehia

Nicolae Stanciu, seară de vis în Cehia

17 Mar 2018   •   22:36

Fotbalistul român Nicolae Stanciu a marcat două goluri şi a provocat un autogol, dar echipa sa, Sparta Praga, a scăpat printre degete victoria în derby-ul cu Slavia Praga, încheiat cu scorul de 3-3, sâmbătă, în etapa a 21-a a campionatului de fotbal al Cehiei.

Stanciu a înscris în minutele 12 şi 43, provocând şi autogolul lui Tomas Soucek (31), iar Sparta conducea campioana cu 3-0 la pauză.

Slavia a punctat de trei ori în repriza secundă, prin Miroslav Stoch (70), Simon Deli (83) şi Milan Skoda (90+5 - penalty), după ce arbitrul a apelat la asistenţa video.

Portarul Florin Niţă a fost integralist, la fel ca Stanciu, în timp ce Bogdan Vătăjelu a rămas pe banca de rezerve.

În clasament, Slavia se află pe locul 2, cu 42 puncte, iar Sparta Praga e pe cinci, cu 35 puncte.