Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Real Madrid a câştigat derby-ul cu Atletico, după ce a fost condusă la pauză

Real Madrid a câştigat derby-ul cu Atletico, după ce a fost condusă la pauză

29 Mar 2010   •   01:45

Real Madrid a revenit de la 0-1 şi a învins cu 3-2 pe Atletico, într-un derby încântător disputat pe Santiago Bernabeu, şi a egalat la puncte Barcelona în fruntea clasamentului din La Liga.

Jose Antonio Reyes a deschis scorul pentru Atletico în minutul 10, însă trei goluri în 17 minute au întors soarta partidei, Xabi Alonso şi Albaro Arbeloa jucând rolul marcatorilor neobişnuiţi până când Gonzalo Higuain şi-a trecut în cont a 23-a reuşită a sezonului. "A fost un meci intens cu puţin din fiecare. Prima repriză a fost complicată pentru noi, dar am ştiut cum să reacţionăm şi am jucat bine în repriza a doua", a declarat Alonso.

Diego Forlan a înscris din penalty pentru a le da oaspeţilor speranţe, însă Real a ţinut de rezultat şi a obţinut a 15-a victorie consecutivă pe teren propriu în campionat. Pentru Atletico coşmarul derby-urilor continuă, ultima victorie datând din octombrie 1999, un 3-1 cu Claudio Ranieri pe banca tehnică.