Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Românii nu găsesc leac pentru Hajduk Split: Unirea a pierdut cu 1-4 în Croaţia

Românii nu găsesc leac pentru Hajduk Split: Unirea a pierdut cu 1-4 în Croaţia

19 Aug 2010   •   23:46

Coşmarul lui Dinamo în Europa League pare să elimine încă o echipă românească din Europa League. Hajduk Split a învins cu 4-1 Unirea Urziceni, într-un într-un meci contând pentru prima manşă a play-off-ului.

În prag de colaps, Unirea a deschis scorul în minutul 34 în Croaţia şi părea să nu repete greşelile dinamoviştilor. Sorin Frunză a marcat după o acţiune individuală, în care a trecut de trei adversari şi a şutat din colţul scurt. Cinci minute mai târziu însă Sharbini a centrat în careu şi Ibricic a egalat.

În repriza secundă, Unirea a cedat complet partida, Hajduk reuşind să mai înscrie de trei ori. În minutul 66, Ibricic a luat o acţiune pe cont propriu şi a finalizat de la marginea careului. În minutul 78, tot Ibricic a executat un corner, iar Brkljaca a înscris din faţa porţii, pentru ca şase minute mai târziu Cop să stabilească scorul final cu un şut de lângă Galamaz.

Au evoluat echhipele:

Hajduk Split: 25. Radosevici - 18. Oremus, 22. Maloca (7. Vejic '87), 5. Buljat, 17. Strinici - 11. Andrici - 10. Ibricici, 14. Tomasov, 30. Trebotici (21. Brkljaca '78)- 13. Vukusici (90. Cop '66), 99. An. Sharbini. Antrenor: Stanko Poklepovici.

Unirea Urziceni: 77. C. Grigore - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 24. Maftei, 23. Bordeanu - 19. Brandan - 11. Onofraş (25. Neaga '61), 20. Marinescu (8. Paraschiv '47), 30. S. Frunză - 14. Rusescu (9. Dale '74), 7. Bilaşco. Antenor: Roni Levi.