Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Şahtior, eliminată din Europa League. Vezi toate rezultatele înregistrate în 16-imi

26 Feb 2010   •   00:00

O apărare exemplară a ajutat Fulham să obţină un egal la Doneţk şi să elimine ultima câştigătoare a Cupei Uefa din Europa League. Britanicii s-au calificat în optimi cu scorul general de 3-2.

Fulham a supravieţuit unei serii de atacuri în debutul meciului şi a reuşit să preia conduerea în minutul 33, când Brede Hangeland a înscris cu o lovitură de cap. Jadson a egalat pentru echipa condusă de Mircea Lucescu în repriza secundă, însă Şahtior, în ciuda faptului că s-a aruncat cu toţi jucătorii în atac pe final, nu a reuşit să continue parcursul european.

Şocuri au suferit şi AS Roma sau Galatasaray, care au ratat prezenţa în optimi după partidele retur cu Panathinaikos, respectiv Atletico Madrid. Deşi a deschis scorul, AS Roma s-a văzut condusă la pauză cu 3-1 de greci, chiar pe Olimpico, iar meciul s-a terminat în final cu victoria lui Panathinaikos cu 3-2, acelaşi rezultat fiind înregistrat şi în partida tur. De partea cealaltă, Diego Forlan a refuzat ca partida cu Galatasaray să intre în prelungiri, după 1-1 în tur şi 1-1 în minutul 90 la Istanbul, înscriind golul victoriei şi calificării pentru Atletico Madrid pe final de meci.