Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Unirea Urziceni, eliminată din Liga Europa după 1-1 cu Hajduk Split

Unirea Urziceni, eliminată din Liga Europa după 1-1 cu Hajduk Split

Sursa foto: Foto: Intact Images
26 Aug 2010   •   22:22

Unirea Urziceni a remizat cu Hajduk Split în cadrul manşei retur din play-off-ul Europa League. Split a învins în tur cu 4-1. Unirea a ratat astfel calificarea în grupele competiţiei.

Ialomiţenii au deschis scorul încă din minutul 2. Bilaşco a scăpat singur spre poarte oaspeţilor şi l-a învins pe Subasici cu un şut de la marginea careului. ialomiţenii au trecut pe lângă 2 la 0 în minutul 24. Reşescu a trimis puţin pe lângă din lovitură liberă de la 25 de metri. Croaţii au avut şi ei o acţiune periculoasă în finalul primei reprize care a rămas însă fără rezultat pe tabelă.

După pauză, tot ialomiţenii au dominat jocul şi au trecut pe lângă gol în minutul 49 prin Epaminonda. În minutul 64, Unirea cere penalty după intervenţia unui jucător croat asupra lui Galamaz. Un minut mai târziu Hajduk rămâne în zece oameni după ce Brkljaca l-a faultat pe Maftei.

Şi Unirea rămâne fără un om după ce Maftei ia roşu direct în minutul 79, în urma unui fault dur la Ibricici.

În minutul 87 Hajduk Split egalează prin Vukusic care trece uşor de apărarea ialomiţenilor şi înscrie după ce-l driblează şi pe portar.