Vezi rezultatele din turul III preliminar al Ligii Campionilor şi tabloul complet al play-off-ului

05 Aug 2010   •   09:37
Vezi rezultatele din turul III preliminar al Ligii Campionilor şi tabloul complet al play-off-ului

Miercuri s-au încheiat şi ultimele partide din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, astfel că tabloul pentru tragerea la sorţi a play-off-ului, ce va avea loc vineri la Nyon de la ora 13:00, a fost completat.

BSC Young Boys Berna a obţinut o victorie incredibilă în Turcia, 1-0 în faţa lui Fenerbahce, care a fost forţată să joace mare parte a reprizei secunde în inferioritate. Cu 3-2 la general, elveţienii s-au calificat mai departe alături de SC Braga, Dinamo Kiev sau Zenit Sankt Petersburg, pe tabloul echipelor non-campioane, unde doar Ajax a mai avut emoţii, trecând de PAOK graţie golurilor marcate în deplasare.

Pe tabloul campioanelor, surpriza a fost furnizată de moldovenii de la Şerif Tiraspol, care au trecut cu 6-5 la penalty-uri de Dinamo Zagreb şi merg mai departe alături de Basel, Anderlecht sau Red Bull Salzburg.

Turul trei preliminar
3 August 2010

Hapoel Tel-Aviv FC H. Tel-Aviv 3-1 Aktobe FK Aktobe

General: 3-2
RSC Anderlecht Anderlecht 3-0 TNS The New Saints FC

General: 6-1

4 August 2010

HJK Helsinki HJK 1-2 Partizan FK Partizan


General: 1-5
FC Zenit St. Petersburg Zenit 1-0 Unirea Urziceni FC Unirea Urziceni


General: 1-0
FC København København 3-2 BATE FC BATE Borisov


General: 3-2
MŚK ´ilina Zilina 3-1 Lovech PFC Litex Lovech


General: 4-2
FC Basel 1893 Basel 3-1 Debrecen Debreceni VSC


General: 5-1
KKS Lech Poznań Lech 0-1 Sparta Praha AC Sparta Praha


General: 0-2
NK Dinamo Zagreb Dinamo Zagreb 1-1 Sheriff FC Sheriff


General: 2-2, 5-6 la penalty-uri
Fenerbahçe SK Fenerbahçe 0-1 Young Boys BSC Young Boys


General: 2-3
FC Salzburg Salzburg 4-1 Omonia AC Omonia


General: 5-2
KAA Gent Gent 1-3 Dynamo Kyiv FC Dynamo Kyiv


General: 1-6
Rosenborg BK Rosenborg 3-0 AIK AIK


General: 4-0
PAOK FC PAOK FC 3-3 Ajax AFC Ajax


General: 4-4
Celtic FC Celtic 2-1 Braga SC Braga

Tragerea la sorţi
Pe ambele tablouri, echipele vor fi împărţite în două grupe de câte cinci echipe: capi de serie şi outsideri, conform coeficienţilor UEFA. Play-off-ul se joacă în două manşe, pe 17-18 august turul şi pe 24-25 august returul, iar cele zece echipe câştigătoare se vor califica în faza grupelor, alături de 22 de formaţii calificate direct, pentru care tragerea la sorţi va avea loc la Monaco, pe 26 august, ora 19:00.

Echipele calificate pentru play-off-ul Ligii Campionilor
Tabloul echipelor non-campioane
AJ Auxerre (FRA)
Werder Bremen (GER)
UC Sampdoria (ITA)
Sevilla FC (ESP)
Tottenham Hotspur FC (ENG)
BSC Young Boys (SUI)
FC Dynamo Kyiv (UKR
FC Zenit St. Petersburg (RUS)
AFC Ajax (NED)
SC Braga (POR)
Tabloul echipelor campioane
Hapoel Tel-Aviv FC (ISR)
RSC Anderlecht (BEL)
FK Partizan (SRB)
Rosenborg BK (NOR)
FC København (DEN)
MŚK ´ilina (SVK)
FC Basel 1893 (SUI)
AC Sparta Praha (CZE)
FC Sheriff (MDV)
FC Salzburg (AUT)

Echipele subliniate sunt capi de serie.

Antena3.ro

 

x close