Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Alba Iulia ? Poli Iaşi 2-1. Unirea obţine prima victorie în sezonul 2009/2010

Alba Iulia ? Poli Iaşi 2-1. Unirea obţine prima victorie în sezonul 2009/2010

14 Aug 2009   •   20:22

Unirea Alba Iulia, echipă nou-promovată în Liga I, a reuşit să câştige, după trei etape, primul meci în sezonul 2009/2010, la capătul unui duel cu o altă echipă care a început greu campionatul. Unirea s-a impus cu 2-1 în faţa Politehnicii Iaşi, deşi la pauză moldovenii conduceau cu 1-0.

Bujor a deschis scorul în minutul 12, când a pătruns în careu şi l-a învins pe Cornel Cernea cu o scăriţă, din partea dreaptă. Gazdele au egalat abia în minutul 80, când Bobi Verdeş a reluat un balon de la aproximativ 3 metri, în urma unei lovituri libere, executate de Florin Dan.

Scorul final a fost stabilit de Florin Dan, care a executat impecabil un penalty acordat de ?centralul? Alexandru Tudor la faultul lui Cristi Munteanu asupra lui Sergiu Costea, în interiorul suprafeţei de pedeapsă.

Au evoluat echipele:

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. S. Rădoi, 2. Poverlovici, 33. Bumbac, 22. Vitinha (23. Bucurică '46) - 17. I. Bălan, 5. Dâlbea, 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea - 7. G. Grozav (9. B. Verdeş '46), 18. Veljovici (15. Sg. Costea '63). Antrenor: Adrian Falub.

Politehnica Iaşi: 1. Brăneţ - 77. Buta, 23. Ad. Ilie, 28. Cr. Munteanu, 3. Costache - 8. Ignatov (7. Bersnjak '74), 25. Milea, 13. Cr. Bratu - 11. Bujor, 9. Bâlbă (18. Miclea '69), 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoraş.