Antena 3 CNN Sport Fotbal intern AMICAL: Victorie pentru Dinamo în Turcia cu Osijek, scor 1-0

AMICAL: Victorie pentru Dinamo în Turcia cu Osijek, scor 1-0

Sursa foto: Nicolae Mitea
10 Feb 2009   •   17:06

Dinamo a trebuit să pregătească meciul amical cu Osijek din Croaţia fără o parte din jucători, convocaţi de selecţionetul Victor Piţurcă la echipa naţională. "Câinii" au început partida cu mulţi jucători care au evoluat puţin în prima jumătate a campionatului, cum ar fi Dolha, L. Goian, George Blay, Miranda, Mitea şi nu numai.
Pericolul pentru poarta adversă a venit, însă, tot de la veteranul Ionel Dănciulesc, "Corbul" lovind bara dintr-o lovitură liberă în minutul 10. Echipa din Ştefan cel Mare a jucat mai bine decât adversarii croaţi, iar Nicolae Mitea a reuşit să concretizete o ocazie venită în minutul 23. Atunci, Nicky a şutat din demi-vole de la aproximativ 25 de metri, trimiţând mingea cu putere în stânga portarului, incapabil să ajungă la minge. Meciul, care s-a disputat marţi de la ora 15, a devenit destul de plictisitor după golul lui Mitea, a doua repriză jucându-se mai mult din obligaţie. Conform gsp.ro, Dinamo nici nu şi-a propus mult împotriva unei echipe care nu şi-a putut depăşi condiţia în nici un moment.
Iată primul "unsprezece" trimis în teren de antrenorul Mircea Rednic în partida de la Belek (Turcia):
Dolha - Blay, Moţi, Lucian Goian, Muşat - Vranjkovic, Izvoranu, Mitea, Adrian Cristea - Dănciulescu, Miranda