Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Braşov produce prima surpriză a Cupei României şi elimină Unirea Urziceni din optimi

27 Oct 2009   •   23:37

FC Braşov a produs prima mare surpriză a Cupei României, după ce a eliminat pe Unirea Urziceni din optimile de finală. Cu gândul mai mult la meciurile de foc din Liga Campionilor, elevii lui Dan Petrescu nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor în meciul cu FC Braşov, de pe teren propriu, şi au cedat, cu 0-1.

Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 12, când reluarea lui Zaharia a fost deviată în propria poartă de Daniel Munteanu. După marcarea golului, FC Braşov s-a baricadat în apărare, iar jucătorii Unirii şi-au creat majoritatea ocaziilor prin şuturi de la distanţă, însă Maftei şi Pădureţu nu au reuşit să trimită pe poarta adversă.

Cea mai mare ocazie de a egala a venit în minutul 76, când Sorin Frunză a trimis mingea în bara transversală din lovitură liberă.