Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Ceahlăul - Gloria Bistriţa 2-1. Gazdele revin după ce la pauză erau conduse

Ceahlăul - Gloria Bistriţa 2-1. Gazdele revin după ce la pauză erau conduse

Sursa foto: ceahlau piatra neamt
19 Sep 2009   •   21:32

Ultimele două formaţii din campionatul intern, Gloria Bistriţa şi Ceahlăul, s-au întâlnit la Piatra Neamţ într-un meci din cadrul etapei a 7-a a Ligii 1.
Oaspeţii au deschis surprinzător scorul în prima repriză, prin Sînmărtean, după o gafă a portarului Ronheţi.

Cu toate acesta, gazdele au avut puterea să revină în repriza secundă, astfel obţinând prima victorie acasă. Prima ocazie a meciului a venit abia cu cinci minute înainte de pauză, când Sînmartean execută o lovitură liberă, iar portarul reţine abia după linia porţii. Până atunci jocul a fost monton şi fără faze notabile, ambele formaţii resimţind presiunea necesităţii de puncte.

La pauză, preşedintele de onoare al clubului Ceahlãul, Gheorghe Ştefan l-a trimis la vestiar pe directorul sportiv Ioan Mironaş, ca să le comunice jucătorilor să îşi schimbe echipamentul de joc, astfel că fotbaliştii antrenaţi de Mihai Ionescu au evoluat în partea secundă într-un echipament de culoare galbenă, după ce, în prima repriză, au purtat un echipament complet portocaliu. În urma acestei schimbări, brigada de arbitri a fost nevoită şi ea să înlocuiască echipamentul galben fosforescent cu unul de culoare neagră.

După pauză, gazdele revin în forţă şi doar în câteva minute rezolvă meciul.

În minutul 59, Forminte egalează după un şut din 6 metri, iar cinci minute mai târziu, Bădescu transformă un penalty şi Ceahlău preia conducerea. La faza anterioară Homei a intervenit neglijent la pătrunderea în careu a gazdelor prin Cibotaru.

Pentru Gloria, eşecul este şi mai mare având în vedere că Florin Halagian a fost numit director tehnic şi manager general al publicului chiar sâmbătă. Bistriţa rămâne pe ultima poziţie, fără nici o victorie şi cu doar două puncte.

Până la final, nemţenii au trecut pe lângă majorarea scorului prin Gafiţa (68), fluierul de final al partidei găsindu-i pe oaspeţi în avanposturi, însă soarta meciului era pecetluită.

Ceahlăul mai urcă o poziţie în clasament, cu şapte puncte, peste Alba Iulia.

Ceahlăul: 12. Roheţki - 2. Burlacu, 24. Forminte, 17. Viţelaru, 8. Barna - 6. V. Achim (26. Prodan '74) - 15. Bădescu, 13. Onciu, 7. Cebotaru - 9. Doicaru (14. Gafiţa '46), 19. Fabron (11. Tudosă '90+2). Antrenor: Mihai Ionescu.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 18. Frăsinescu, 6. A. Rus, 27. D. Sănmărtean (9. Keita '81) - 24. Hora (11. T. Moldovan '75), 14. Achim, 17. Săceanu, 5. Velcovici - 10. L. Sănmărtean - 7. Coroian (29. R. Neagu '66). Antrenor: Sandu Tăbârcă.