Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Ceahlăul - Rapid: giuleştenii obţin a doua victorie consecutivă cu 4-0 şi primul loc în Liga I

03 Oct 2009   •   00:10

După 4-0 cu Internaţional Curtea de Argeş, Rapid Bucureşti a mai învins o nou-promovată cu respectivul scor şi asta chiar în următorul meci. Victimă a fost Ceahlăul, care a cedat fără drept de apel partida de la Piatra Neamţ, la care a asistat şi finanţatorul giuleştean George Copos.

Rapid a deschis scorul în minutul 22 prin Costin Lazăr, care a reluat din trei metri lovitura liberă executată de pe partea dreaptă de Spadacio. Un minut mai târziu, Mugurel Buga a dus scorul la 2-0 din apropiere. Tot Buga a punctat şi la trei minute după pauză, după ce a transformat în gol o pasă venită de pe partea stângă de la Ioniţă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 66 de Spadacio, care a pătruns prin apărarea nemţeană şi a înscris cu un şut de la marginea careului.

Scorul de 4-0 face ca Rapid să ajung la cota de 15 goluri înscrise în ultimele patru partide de campionat. Înfrângerea cu 3-1 la Astra i-a enervat pe giuleşteni, care de atunci au învins Vaslui cu 3-2, la Craiova cu 4-3, Internaţional cu 4-0 şi la Piatra Neamţ cu 4-0.

Urmează însă un program infernal pentru Rapid, tehnicianul Viorel Hizo spunând că abia după următoarele patru etape, când formaţia sa întâlneşte CFR Cluj, Dinamo, Oţelul Galaţi şi Steaua, se poate trage o linie.

Au evoluat echipele:

Ceahlăul: 1. Lipitor -2. Burlacu, 24. Forminte, 8. Barna, 5. Ichim - 6. Achim - 7. Cebotaru, 13. Onciu, 10. Sofroni (9. Doicaru '52), 21. Ferariu (18. Macovei '56) - 19. Fabron (28. A. Marc '83). Manager : Florin Marin.

FC Rapid: 1. A. Marinescu - 2. Ferreira, 32. Iencsi, 5. Mardare, 19. Bozovici - 6. Matici, 15. C. Lazăr (16. Ivelja '51), 30. Spadacio, 10. Herea - 29. Buga (20. Grigorie '71), 11. Ioniţă (18. Pinto '74). Antrenor: Viorel Hizo.