Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj învinge Craiova cu 3-2 în deplasare, după ce oltenii au avut 2-0 la pauză şi un om în plus (VIDEO)

10 Mai 2010   •   18:30

Meci nebun la Drobeta Turnu Severin între Universitatea Craiova şi CFR Cluj, echipe cu obiective diametral opuse. Liderul Ligii I a permis adversarelor să se apropie în clasament şi în prima repriză din acest meci părea să lase titlul să îi scape printre degete. Craiova a condus cu 2-0 la pauză şi părea să obţină trei puncte vitale pentru salvarea de la retrogradare, însă ardelenii au revenit cu trei goluri în repriza a doua, deşi au jucat în inferioritate numerică.

Craiova a deschis scorul printr-un gol de generic al lui Alexandru Piţurcă, în minutul 11. Apoi a venit reuşita lui Mihai Costea, cu un şut la colţul scurt, din minutul 22. În minutul 38, Hugo Alcantara a comis un fault de joc asupra lui Dina şi arbitrul Ovidiu Haţegan i-a arătat direct cartonaşul roşu fundaşului formaţiei clujene, fiind o măsură considerată exagerată.

Oltenii au rămas fără resurse fizice în repriza a doua şi au permis adversarei să revină în joc. Lacina Traore a redus din handicap în minutul 63, după o ezitare a defensivei adverse, iar Cristi Bud a egalat cu 5 minute înainte de final, cu un şut de la marginea careului. Finalul de meci i-a găsit pe ardeleni în atac, iar Iliev l-a ţinut în careu pe Traore în minutele de prelungire şi Haţegan a indicat fără ezitare punctul cu var. Ricardo Cadu a transformat lovitura de pedeapsă şi a adus echipei sale victoria cu 3-2.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj îşi păstrează primul loc în Liga I pentru cel puţin încă o etapă, în timp ce Universitatea Craiova se află pe locul 14, cu 33 de puncte, chiar deasupra liniei de retrogradare. Pandurii şi Poli Iaşi se află în urma Craiovei, la trei puncte, însă ambele au câte un meci mai puţin disputat.

Au evoluat echipele:
Universitatea Craiova: 21. Lung Jr. - 18. Dănănae, 7. V. Găman, 4. Iliev, 17. Bălace - 2. Bărboianu (3. Barbu '68), 13. Dilevski (28. Gângioveanu '82) - 30. Prepeliţă, 20. Dina (25. Firţulescu '63), 9. M. Costea - 27. Al. Piţurcă. Antrenor: George Biţă.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin (13. Piccolo '46), 20. Cadu, 15. Alcantara, 66. Edimar (11. De Zerbi '62) - 77. Deac, 7. E. Dică (8. Peralta '53), 6. G. Mureşan, 19. Culio - 9. L. Traore, 85. Bud. Antrenor: Andreea Mandorlini.