Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj s-a calificat în grupele Europa League, după ce arbitrul a menţinut suspansul până la final

27 Aug 2009   •   21:41

După ce acum doi ani a fost eliminată de Anorthosis Famagusta din drumul către grupele Cupei UEFA, CFR Cluj şi-a luat toate măsurile de precauţie ca surpriza să nu se mai repete şi la debutul Europa League. Ardelenii au trecut cu bine examenul FK Sarajevo din play-off-ul competiţiei, calificându-se cu scorul general de 3-2, după ce arbitrul manşei retur le-a dat emoţii pe finalul întâlnirii din Gruia.

După 1-1 în Bosnia, CFR Cluj a început tare partida retur şi a dominat prima repriză, reuşind chiar să deschidă scorul în minutul 40, când Kone a săltat peste portarul oaspete o minge trimisă cu capul de Dubarbier. La patru minute după reluare, Peralta putea duce scorul la 2-0, cu o execuţie similară, însă mingea trimisă din opt metri a trecut razant peste bara transversală.

Fără a avea ceva de pierdut, oaspeţii au ieşit la joc şi în minutul 64 au ratat incredibil. Hadzic a şutat printre picioarele lui Nuno Claro, mingea s-a oprit la doi metri în spatele goalkeeper-ului, dar jucătorul bosniac a trimis cu latul în bară, de la cinci metri de poarta goală.

Ocazia s-a răzbunat şi Gabi Mureşan a făcut 2-0 în urma unui corner, când a reluat perfect cu capul din interiorul careului. Scorul putea căpăta proporţii trei minute mai târziu, când Alaim a deviat în bară şutul lui Peralta. Au înscris însă oaspeţii, în minutul 81, când Advic a întins piciorul la o minge spre care se aruncase Nuno Claro şi mingea a sărit cu noroc în poartă. Arbitrul a ignorat însă faultul în atac al bosniacului şi faptul că mingea a ajuns în poartă din cotul acestuia. Tot cu cotul a respins şi un fundaş bosniac un şut în careul lui FK Sarajevo, dar arbitrul le-a refuzat clujenilor şi acest henţ.

Clujenii au simţit pericolul şi au ieşit din nou la atac, şutul lui Culio de la marginea careului fiind reţinut de Alaim cu greu, în minutul 86. Şase minute mai târziu, CFR Cluj a scăpat pe contraatac, la o fază la care portarul advers urcase în careul ardelenilor, însă faza a fost oprită în cele din urmă pentru ofsaid, iar scorul a rămas neschimbat.

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Ricardo Cadú (căpitan), 6. Gabriel Mureşan, 4. Cristian Panin - 31. Dani - 19. Juan Emanuel Culio, 8. Sixto Peralta (9. Lacina Traoré, 88), 7. Sebastián Dubarbier (22. Sergiu Florin Buş, 90+4) - 17. Yssouf Koné, 99. ''Nei'' Claudinei Aparecido (23. Bogdan Mara, 62). Antrenor: Antonio Conceicao Da Silva Oliveira.

FK Sarajevo: 22. Muhamed Alaim - 20. Mirza Rizvanovic, 19. Ajdin Maksumic, 6. Sedin Torlak, 5. Edin Dudo - 7. Faruk Ihtijarevic (23. Almir Pliska, 81), 8. Milan Muminovic, 14. Muhamed Dzakmic, 21. Zoran Belosevic (3. Anel Skoro, 55) - 77. Damir Hadzic, 18. Adis Jahovic (9. Alen Avdic, 70). Antrenor: Mehmed Janjos.