Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat singura formaţie de ligă secundă din Cupa României

29 Oct 2009   •   19:11

CFR Cluj a reuşit să nu cadă victimă relaxării în Cupa României şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei după ce a învins cu scorul de 1-0 echipa Gaz Metan CFR Craiova, singura din eşalonul secund care a ajuns în optimile Cupei.

CFR Craiova a început bine disputa cu CFR Cluj şi a ratat trei ocazii importante în primul sfert de oră. Fără să forţeze, ardelenii au marcat singurul gol al meciului în minutul 21, prin Nei. Deac a centrat de stânga la trei metri de poartă, Cruşoveanu nu s-a înţeles cu portarul Râmniceanu, a deviat mingea pe lângă acesta, iar Nei, venit din spate, a introdus balonul în poartă.

Oltenii au sperat că pot profita de absenţele din tabăra adversă, dar trupa lui Jerry Gane nu a avut suflul necesar pentru a forţa golul egalizator. "Mă bucur pentru acest succes, mai ales că s-au întîmplat foarte multe suprize în această fază a competiţiei", a declarat Iuliu Mureşan, manager la CFR Cluj.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan CFR Craiova: 22. Râmniceanu - 7. Buleică, 3. Feleagă, 14. Cruşoveanu, 24. Dorin Rădoi - 16. Vigariu (9. Mitroi '79), 5. Rioşanu, 10. Pătrană, 25. M. Gheorghe (15. Neacşa '46) - 8. Sorin Chivu, 17. Trifu (19. Crăciun '57). Antrenor: Ionel Gane.

CFR Cluj: 33. Peskovici - 2. Tony, 20. Cadu, 3. Cabrera, 66. Edimar (4. Panin '66) - 28. Boroştean, 25. Leao, 16. Dario Flores - 77. Deac (7. Dubarbier '61), 99. Nei (19. Culio '86), 89. Didi. Antrenor: Antonio Conceicao.