Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Craiova a ţinut piept câştigătoarei Cupei Italiei: 1-1 cu Lazio (VIDEO)

Craiova a ţinut piept câştigătoarei Cupei Italiei: 1-1 cu Lazio (VIDEO)

19 Iul 2009   •   12:44

Cu puţin timp înaintea debutului în noul sezon al Ligii I, Universitatea Craiova şi-a măsurat forţele cu Lazio Roma, câştigătoarea din acest an a Cupei Italiei. Oltenii au evoluat fără complexe în faţa peninsularilor şi au încheiat la egaliate, scor 1-1, partida amicală disputată la Auronzo di Cadore.

Lazialii au dominat meciul în cea mai mare parte, dar fără prea multe ocazii clare. Iar atunci când apărarea alb-albaştrilor a fost depăşită, Silviu Lung jr. a intervenit senzaţional. Dar nici goalkeeperul Craiovei nu a mai putu interveni în minutul 57, atunci când Scaloni a deschis scorul. Deşi italienii au controlat în continuare jocul, trupa lui Mogoşanu a reuşit să înscrie în minutul 72. Şoavă a centrat excelent, iar australianul Baird l-a învins pe Bizzarri cu o lovitură de cap.

Antrenorul Universităţii a folosit următoarea formulă: Lung - Dănănae, Barbu, Găman, Şoavă - Prepeliţă, Stoica, Dilevski - M. Costea, Dina, F. Costea. pe parcursul meciului au mai intrat Merlier, Baird, Rose, Wobay şi Gogoşoiu.