Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Cupa României: Dinamo, Rapid, Gloria şi Vaslui merg mai departe în sferturi

Cupa României: Dinamo, Rapid, Gloria şi Vaslui merg mai departe în sferturi

12 Noi 2008   •   16:03
Internaţional Piteşti ? Rapid 0 ? 3.
Cu toate că fotbaliştii Rapidului sunt afectaţi de pe urma ultimelor evenimente cu care se confruntă clubul de sub Grant, jucătorii şi-au văzut de treabă şi au învins lejer echipa a doua a Piteştiului, Internaţional. Cu George Copos prezent în tribună, giuleştenii nu au întâmpinat prea mare opoziţie şi au marcat de trei ori prin Joao Paulo, în minutul 13, R. Fernandes, în minutul 70 şi Herea închide tabela în minutul 83, printr-un şut sec din careul de 6m. George Copos a declarat pentru GSP că este mulţumit de jocul echipei sale şi că pe viitor nu vor mai fi probleme cu salariile fotbaliştilor: ?Avem banii necesari pentru a plăti salariile. Nu vom mai pierde nici un jucător gratis, nu vom repeta greşeala cu Dani Coman? , a precizat oficialul rapidist.

Rapid:
A. Marinescu, Bozovic, J.P. Andrade, R. Fernandes, Vella, Julio Cesar, N. Grigore, Adefemi (Lazăr`78), Herea, Djalovic (Cesinha`64), Joao Paulo. Antrenor: Jose Peseiro
Internaţional Piteşti:
Stoicescu, Chericheş, Vezan, Tatarciuc, I. Baicu, C. Lazăr, Neagu (Matei`67), Răduţ, Cicur, Dicu, Itu. Antrenor: Ştefan Stoica
Gloria Bistriţa ? FC Braşov 5 ? 3 (1-1) d.ex.pen.
Meci lipsit de spectaculozitate pe stadionul Park Arena din Fagaraş, care parcă prevestea deznodământul împins spre prelungiri. Bistriţenii au deschis scorul în minutul 20, după o lovitură liberă de la 40 m. Queiros aruncă un balon în careu care este deviat pe spate de Roman. Câteva minute mai târziu, acelaşi Roman este pus într-o situţie similară dar nu reuşeşte să fructifice această şansă.
După pauză, în minutul 50, Ilyes execută perfect o lovitură liberă de la 22 de metri, lovitură pe care tot el o obţinuse, şi aduce egalarea pentru echipa lui Răzvan Lucescu. Nimic important nu se mai întâmplă în minutele următoare, şi meciul ajunge în prelungiri.
Nicio echipă nu reuşeşte să îşi creeze ocazii importante şi meciul se duce spre loviturile de departajare.
Măldărăşanu şi Roman au ratat de la Braşov în timp ce bistriţenii au transformat toate loviturile.
Gloria Bistriţa:
Tătăruşanu, Panc, Diogo, Ninu, Andrei Muresan, Queiros, Sabou, Hora, Vagner, D. Roman, Enescu. Antrenor Ioan Ovidiu Sabău
FC Braşov:
Eugen Nae, Rui Duarte, Cristian Oros, B. Nicolae, Adrian Senin, Mihai Roman, C. Munteanu, Adriano, Ilyes, Zaharia, Cătălin Dedu. Antrenor: Răzvan Lucescu
CS Otopeni - FC Vaslui 1 ? 2.
Meciul a început echilibrat dar treptat moldovenii şi-au impus maniera de joc. Nemanja Jovanovici şuteaza de la 13 metri printre picioarele portarului Pîrgov şi deschide scorul. Tot ei sunt mai periculoşi şi în a doua repriză, iar în minutul 75 Nibombe il faultează în suprafaţa de pedeapsă pe Jovanovici şi arbitrul central Marius Martiş (Focşani) acordă penalty. Burdujan înscrie fără probleme şi majorează scorul. Ilfovenii reduc din diferenţă în minutul 76, prin Kalle, care ia pe cont propriu o acţiune şi înscrie din 5 m. Era însă prea târziu, şi moldovenii ajung în sferturile competiţiei.
CS Otopeni:
Pirgov, Scarlatache, Nibombe, Pereira Diogo, Zanzan, Mărgărit , Pîrvu, Nasser, Balauru, Chihaia, Kalle. Antrenor: Mario Marinică
FC Vaslui:
Kuciak, Buhuş, Cânu, N. Markovici, Hugo Luz, Ad. Gheorghiu, Zmeu, Ndoye, P.Jovanović, Burdujan, N. Jovanovici.Antrenor: Viorel Moldovan
FC Botoşani ? Dinamo 1-3
Cu toate că prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0, Dinamo a avut meciul la discreţie cu o semedenie de ocazii la poarta goal-keeper-ului botoşănean. Dănciulescu şi Andrei Cristea fiind protagoniştii acestora. Superioritea din teren s-a concretizat în minutul 53, când Cristea pătrunde în careu şi trage puternic reuşind să îl invingă pentru prima oară pe Bordeanu. Odată cu eliminarea lui Pleniceanu, după două galbene încasate în doar 10 minute, Dinamo domină autoritar partida şi mai înscrie în minutele 69, prin Dănciulescu, şi acelaşi Cristea în minutul 83. Moldovenii înscriu golul de onoare prin Simao, în minutul 85.