Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Curtea de Argeş obţine primele puncte "acasă", de la promovarea în Liga I: Inter - Astra Ploieşti 2-1

25 Oct 2009   •   20:03

Internaţional Curtea de Argeş a obţinut prima victorie pe teren propriu în Liga I, după ce a învins, duminică, scor 2-1, o altă nou-promovată, Astra Ploieşti. Cu cinci înfrângeri la activ pe teren propriu, în tot atâtea partide, dar cu patru succese în deplasare, Internaţional a obţinut astfel primele puncte în faţa propriilor fani, veniţi oricum în număr foarte mic la stadion.

Itu a deschis scorul în minutul opt, după o lovitură de cap de la şapte metri, în urma centrării lui Neagu, de pe partea stângă, dar Astra a egalat până la pauză. Takayuki a trimis cu capul spre poartă, în urma unei lovituri de colţ, Popa a respins in extremis, iar Miranda a reluat în plasă de la aproximativ 4 metri, cu trei minute înainte de pauză.

În minutul 75, Inter a avut două ocazii imense, după ce Kone a nimerit bara cu un şut de la 22 de metri, iar după ce mingea i-a revenit lui Băcilă, Crăciun a respins din faţa porţii goale şutul acestuia. Golul victoriei a venit totuşi două minute mai târziu, când Vezan a şutat imparabil de la 30 de metri, balonul lovind transversala după care a intrat în plasă.

Au evoluat echipele
Inter: 12. M. Popa - 6. Dan Matei, 3. Viera, 29. Raţiu, 25. G. Neagu (24. Frăsineanu '39) - 2. Băcilă, 7. Răduţ, 8. Vezan, 10. C. Lazăr II (28 Menassel '69) - 5. Kone, 9. Itu (26. Abiodun '87). Antrenor Ştefan Stoica.

Astra: 12. Munteanu - 4. Mihalache, 3. Oprsal, 5. Rohat, 25 Crăciun - 16. V. Gheorghe (14. Păun '81), 18. Strătilă (6 Hatchi '70), 8. Seto - 19. L. Ganea, 9. Djokici (17. V. Sandu '78), 11. Miranda. Antrenor Nicolo Napoli