Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo a învins Gaz Metan cu 1-0, după ce medieşenii au jucat "în zece" mai mult de o oră

03 Apr 2010   •   09:50

Dinamo se descurcă şi cu infirmeria plină. Fără şapte dintre oamenii de bază, formaţia lui Ţălnar a început partida cu Gaz Metan Mediaş în atac, însă Boştină nu a reuşit să profite de pasa lui Niculae (min 18). Un minut mai târziu, Silvăşan putea înscrie în poarta celor de la Dinamo, însă Scarlatache a intervenit şi a respins în corner.

La jumătatea primei reprize, oaspeţii au primit însă prima lovitură. Buzean a fost eliminat pentru un fault la Marius Niculae, iar misiunea elevilor lui Pustai devenea din ce in ce mai grea. În ciuda omului în minus, mediaşenii au fost la un pas de a marca în minutul 35, însă Munteanu a ratat de la 18 metri cu poarta goală.

În repriza secundă, Alexe a fost din nou, omul cu golul la Dinamo. Atacantul din Ştefan cel Mare a înscris în minutul 58 din centrarea lui Torje şi a adus liniştea pe banca dinamovistă. Pe final de partidă, Cristea putea înscrie pentru 2-0, însă a tras pe lângă poarta lui Buchta.

Au evoluat echipele:
Dinamo Bucureşti: 1. Cr. Munteanu - 14. Molinero, 5. D. Kone, 25. Scarlatache, 3. Pulhac - 29. N'Doye - 22. Torje, 8. Boştină (26. Mărgăritescu '80), 10. Alexe (20. Ad. Cristea '76) - 17. A. Cristea, 9. M. Niculae (9. Cl. Niculescu '82). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Gaz Metan Mediaş: 30. Buchta - 15. Hoban, 19. Fl. Lazăr, 13. Khubutia, 8. Buzean - 5. A. Munteanu (3. Tartovaci '62) 16. R. Zaharia 7. Kubala (27. Eric de Oliveira '77), 17. Dudiţă (23. Marovici '31) - 77. Silvăşan, 9. Liţu. Antrenor: Cristian Pustai.