Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo pierde pe teren propriu meciul cu Universitatea Cluj, scor 3-4

Dinamo pierde pe teren propriu meciul cu Universitatea Cluj, scor 3-4

27 Aug 2010   •   22:20

Meci disputat, în ?groapă?, între Dinamo şi Universitatea Cluj, câştigat de ardeleni cu 4-3. Cele două echipe s-au întâlnit, vineri seară, în a doua partidă a etapei a şasea din Liga I.

Scorul a fost deschis în minutul 18 de Claudiu Niculescu care a înscris dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă. Mingea a trecut uşor printre apărătorii dinamovişti şi a fost deviată de Djakaridja Kone.

Cinci minute mai târziu, Dinamo egalează prin Adrian Cristea care l-a driblat pe Balde şi a şutat apoi din afara careului.

În minutul 26 este 2-1 pentru Dinamo. După o centrare ideală a lui Marius Nicolae, Torje reuşeşte să înscrie cu capul de la şase metri.

Clujul nu se lasă, şi, la numai cinci minute, Lemnaru primeşte o pasă excelentă de la Delgado şi înscrie pentru 2-2 după ce îi driblează pe Naumovski şi pe Lucian Goian.

Universitatea Cluj preia din nou conducerea în minutul 36, printr-un gol înscris de Delgado.

După pauză, în minutul 59, este 4-2 pentru U Cluj, după ce Claudiu Niculescu marchează cu o lovitură de cap, în urma unei centrări de la Ungurusan.

Speranţa de egalare renaşte pe final în tabăra dinamovistă (minutul 87), mulţumită lui N'Doye, care reuşeşte un gol senzaţional, însă partida se încheie cu o victorie a Universităţii.

Echipele de start:

Dinamo: Naumovski - Scarlatache, L. Goian, Garat, Bazzi - Torje, D. Kone, N'Doye, Ad. Cristea - L. Ganea, M. Niculae

Rezerve: Curcă, C. Munteanu, Alexe, Dănciulescu, An. Cristea, Helder, Homei

U Cluj: Matache, Buhuş, D. Munteanu, Cvirik, Mendy - Delgado, V. Gheorghe, Balde, Boştină - Cl. Niculescu, Lemnaru

Rezerve: Boşneag, Acosta, Ad. Ionescu, Voican, Unguruşan, Tobă, Izvoranu