Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo - Porto 0-1. Rapid, umilită de Manisaspor, nou-promovată în prima ligă turcă

24 Iul 2009   •   13:02

Dinamo Bucureşti a jucat joi seara un amical de lux cu multipla campioană a Portugaliei, FC Porto, meci în care s-a prezentat mult mai onorabil decât în partidele cu formaţiile din Franţa. FC Porto, fără Săpunaru în teren, s-a impus cu 1-0, unicul gol al întâlnirii fiind marcat de Varela, în minutul 16.

Pentru Dinamo au evoluat: Dolha - Homei (Scarlatache '46), D.Grigore (L.Goian '46), Moţi, Pulhac - Torje (Predescu '83), L.Rus (Cl.Niculescu '70), Tamaş, Ad.Cristea (Alexe '83) - A.Cristea (D.Kone '46), M.Niculae (Dănciulescu '46).

Altfel, Rapid a pierdut, joi, la scor, 1-5 (1-2), partida amicală disputată în localitatea olandeză Afferden, cu nou-promovata în prima ligă turcă Manisaspor. Golul formaţiei giuleştene a fost marcat de Ioniţă, în minutul 30.

Viorel Hizo a folosit în acest amical un unsprezece inedit, preferând să îi menajeze pe unii dintre jucătorii de bază: Marinescu - I. Stancu (46' Ivelja), Trifonov, Mardare, Bozovici (46' Bratu) - Herea, Lazăr (31' Matici; 61' Negru), O. Ionescu (80' Păun), Grigorie - Ioniţă, Djalovici (46' Răduţă).