Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo trece de Craiova la penalty-uri şi merge în semifinalele Cupei

Dinamo trece de Craiova la penalty-uri şi merge în semifinalele Cupei

11 Noi 2010   •   00:14

Dinamo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins miercuri, pe teren propriu, pe Universitatea Craiova, cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 1-1, după prelungiri.

În minutul 31, Mihai Costea a centrat de pe partea stângă, iar Dina a deschis scorul cu un şut de la doi metri. Gazdele au egalat prin Munteanu, cu o lovitură de cap, de la aproximativ 12 metri, după o centrare venită de pe partea dreaptă de la Mărgăritescu.

Ambele formaţii au evoluat în repriza secundă în 10 oameni, Dilevski fiind eliminat la oaspeţi în minutul 71, pe când şapte minute mai târziu a fost eliminat şi dinamovistul Ganea.

La loviturile de departajare, craiovenii au ratat de trei ori (două şuturi apărate de Dolha), iar dinamoviştii doar o dată. Pentru Dinamo au punctat Andrei Cristea, Cătălin Munteanu, Adrian Cristea şi a ratat Bordeanu, în timp ce pentru Universitatea a înscris Ologu şi au ratat Găman, Bărboianu şi Mihai Costea.

Dinamo Bucureşti: 12. Dolha - 16. Bordeanu, 21. D. Grigore, 4. Moţi, 2. Diabate - 22. Torje, 26. Mărgăritescu (5. D. Kone '72), 20. Ad. Cristea, 10. Alexe (7. Munteanu '46) - 9. Niculae (17. An. Cristea '65), 19. Ganea. Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Craiova: 1. Stanca - 18. Dănănae, 7. Găman, 5. D. Stoica, 2. Bărboianu - 13. Dilevski - 77. Wobay (25. Firţulescu '90+1), 23. Gargorov (3. Lopes '104), 30. Prepeliţă (8. Ologu '90+1), 20. Dina - 9. M. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.