Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Farul Constanţa ? FC Braşov 1-1. ?Marinarii? nu scapă de grijile retrogradării (VIDEO)

01 Noi 2008   •   19:08

Câteva sute de spectatori au asistat la partida dintre Farul Constanţa şi FC Braşov. Meciul a debutat spectaculos, încă din minutul 6, atunci când Buga a deschis scorul după o centrare reuşită de pe partea dreaptă a lui Dedu. Un minut mai târziu, ?marinarii? au restabilit egalitatea prin reuşita lui Chico, profitând de neînţelegerea dintre Stelea şi unul dintre fundaşii săi.
Treptat, meciul s-a transformat într-un duel surd la mijlocul terenului, bucureşteanul Marius Avram, arbitrul central al întâlnirii, acordând trei cartonaşe galbene în prima repriză, Cătălin Munteanu (`33) şi Nae Constantin (`39) de la oaspeţi, iar apoi Chico (`41) de la gazde a fost avertizat pentru un fault dur asupra lui Ilyeş. Cel care a egalat pentru Farul, a văzut cel de-al doilea galben după o intrare prin alunecare imprudentă în minutul 58 şi a fost eliminat.
Profitând de superioritate numerică de pe teren, în cea dea doua parte a joculului s-a păstrat aceeaşi partitură, cu o dominare mai evidentă a braşovenilor şi cu ocazii mari de gol neconcretizate însă , spre exasperarea lui Răzvan Lucescu. Constănţenii s-au mulţumit să păstreze rezultatul de egalitate, doar şutul puternic al lui Voiculeţ din minutul 71 l-a întins serios pe Stelea, acesta reuşind să respingă. Nervozitatea oaspeţilor dată de ratările imense le-au mai adus încă două cartonaşe galbene, Zaharia şi Voicu fiind avertizaţi.
Farul ocupă locul 13 cu 12 puncte, iar FC Braşov se află pe poziţia 8 cu 19 puncte. Farul Constanţa:Curcă, Băcilă, Rastovak, B. Pătraşcu, Maxim, Cruceru, Chico Fernandez, Cosmin Matei (Pârvu`61), Claudiu Voiculeţ, Gaston Mendy (Fatay`82), Dragan Gosic (Alibec`72). Antrenor: Ion Marin FC Braşov:Stelea, Cristescu, Constantin, Oros, Cristian Ionescu,Voicu, Paulo Adriano( Ilyeş`29), Mălădărăşanu, Cătălin Munteanu (Roman `59),Mugurel Buga, Dedu (Zaharia`63). Antrenor: Răzvan Lucescu