Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Argeş ? Farul 3-0. Victorie fără emoţii pentru piteşteni (VIDEO)

FC Argeş ? Farul 3-0. Victorie fără emoţii pentru piteşteni (VIDEO)

08 Noi 2008   •   20:01

Prima repriză a fost dominată de piteşteni, aceştia reuşind să deschidă scorul repede, în minutul 9, după obişnuita perioadă de tatonare a adversarului. Mircea Stan înscrie după ce îl execută pe Curcă din colţul careului cu un lob perfect.
Conduşi perfect din teren de play-maker-ul lor, Iulian Tameş, piteştenii conduc ostilităţile din teren, replica ?marinarilor? fiind fără vlagă, prin Dragan Gosic care ratează două oportunităţi bune de a egala.
A doua parte a jocului aduce aceeaşi manieră de joc ale celor două echipe, constănţenii par deja consolaţi cu rezultattul de pe tabelă, având unele zvâcniri pe contraatac. Cei care vor înscrie vor fi însă tot gazdele, prin Năstăsie în minutul 65 şi Bălaşa, în minutul 79, majorând scorul la 3-0.
Cea mai frumoasă echipă, aşa cum sunt de părere mulţi oameni de fotbal, fotbaliştii lui FC Argeş se găndesc şi la spectatorii care au rezistat frigului de afară, şi fac spectacol, artificiile tehnice ale lui Tameş&Co fiind aclamate de tribune.
Brigada de arbitri a fost compusă din Ionel Ivan, la centru, iar la cele două margini de M. Nagy (Cluj), V. Marinescu (Bucureşti). Fluierşii s-au achitat bine de sarcini, meciul neavând probeleme deosebite.
În urma acestei victorii categorice, FC Argeş trece în faţa Stelei, pe locul 4, cu 24 de puncte, iar Farul rămâne în ?zona nisipurilor mişcătoare?, pe locul 15, cu 12 puncte
Patronul echpei FC Argeş a declarat după finalul meciului: ?"Deocamdatã nu ne intereseazã locul ocupat în clasament. Jucăm să acumulăm puncte, să oferim spectacol şi să readucem lumea la stadion. Vă spun sincer, pregătesc milionul de dolari pe care sã i-l dau lui Ionuţ Badea, în cazul în care va duce echipa pe primele două locuri. Sunt primul care m-aş bucura să-i dau milionul". FC Argeş: Ionuţ Boşneag, M. Stan, Lăcustă (V.Stan`17), Bălaşa, Poenaru, Bazzi, Iulian Tameş, Dulcea, Năstăsie,Y. Kamara, Adrian Voiculeţ (Iordache`61). Antrenor: Ionuţ Badea
Farul Constanţa:Curcă, Farmache (D. Florea`75), Pătraşcu, Rastovak, Băcilă, Alibec, Cruceru, Claudiu Voiculeţ, Matei (Nae`68) , Gaston Mendy, Dragan Gosic. Antrenor: Ion Marin