Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Braşov ? Astra Ploieşti 0-0. Moldovan: Am pierdut două puncte importante

FC Braşov ? Astra Ploieşti 0-0. Moldovan: Am pierdut două puncte importante

08 Aug 2009   •   22:16

FC Braşov a dominat cu autoritate jocul cu Astra Ploieşti, din etapa a doua a Ligii I, însă nu a reuşit să se impună la capătul celor 90 de minute de joc, chiar dacă din minutul 27 a evoluat şi cu un om în plus, după eliminarea lui Georgian Păun pentru două cartonaşe galbene.

Partida de la Braşov s-a terminat cu scorul de 0-0, iar pe final oaspeţii au rămas în nouă jucători, Alexe fiind şi el eliminat în prelungiri, după ce a lovit un brancardier care voia să îl urce pe targă, pentru a-l scoate din suprafaţa de joc.

Gazdele au avut ocazii importante în prima repriză prin Dorel Zaharia şi Cătălin Munteanu, în timp ce oaspeţii au pus serios în pericol poarta lui Dani Coman doar în minutul 48, când Chiacu a primit o pasă la circa 7-8 metri de poartă şi a reluat cu latul pe mijlocul porţii, direct în portarul formaţiei braşovene.

?Am pierdut două puncte importante, dar le-am spus jucătorilor că o să fie mai bine data viitoare. Le-am zis să ţină capus sus, pentru că ocazii ne-am creat, dar nu am băgat mingea în poartă. În afara unei singure ocazii a celor de la Astra, ploieştenii nu au jucat mai nimic?, a spus Viorel Moldovan, antrenorul braşovenilor.

Au evoluat echipele:

FC Braşov: 1. Coman - 20. Voicu, 4. Abrudan, 23. N.Constantin, 3. Ezequias - 14. M. Roman (25. Senin '68), 8. Grigore, 10. Ilyeş, 7. C.Munteanu - 11. Zaharia (17. Dedu '46), 9. Hadnagy (28. Al. Piţurcă '71). Antrenor: Viorel Moldovan

Astra: 12. Cr. Munteanu - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun - 27. Strătilă (15. Gafiţa '53), 8. Takayuki, 10. V. Gheorghe, 11. Alexe - 21. Predescu (7. Chiacu '46, 24. Stan '86) - 14. Păun. Antrenor: Ion Moldovan.