Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Braşov îi strică debutul lui Ciobotariu şi se impune fără probleme: 2-0 cu Pandurii

02 Noi 2009   •   23:11

FC Braşov a învins în ultimul meci al etapei a 12-a Pandurii Târgu Jiu cu 2-0, cele două goluri fiind marcate de copiii de suflet ai preşedintelui Dinu Gheorghe: Robert Ilyeş şi Măldărăşanu. "Mă bucur că nu m-am înşelat în privinţa lui Ilyeş şi a lui Măldărăşanu, au dovedit încă o dată că pot fi extraordinar de importanţi pentru echipă", a spus Dinu Gheorghe.

Măldărăşanu a deschis scorul în minutul 44, când Rui Duarte a centrat de pe partea dreaptă, iar Sburlea a deviat cu capul pentru golul mijlocaşului de la 6 metri, înscris de asemenea cu capul. Ilyeş a majorat apoi diferenţa pe tabela de marcaj în minutul 60, când l-a învins pe Stanca de la peste 20 de metri.

În minutul 62, oaspeţii au ratat un penalty, Coman reuşind să respingă lovitura executată de Raskovic. "Mă bucur că am învins Pandurii, încheiem plutonul fruntaşelor, cum s-ar zice la ciclism şi, dacă ar fi să respectăm analogia, ar trebui să sprintăm pe final. Nu a fost deloc uşor, pentru că gorjenii puteau reveni cu acel penalty", a mai spus Dinu Gheorghe.

Au evoluat echipele:

FC Braşov: 1.Coman - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 15. Oros, 3. Ezequias - 14. Roman, 8. Grigore, 27. Măldărăşanu (18. Cristescu '79), 7.C.Munteanu - 21.Sburlea (10. Ilyeş '60), 28. Piţurcă (11. Zaharia '60). Antrenor: Viorel Moldovan.

Pandurii Târgu Jiu: 1. Stanca - 16. Rusu, 18. Martinovic, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso - 10. Hidişan (11. Lazic '57), 21. Stângă, 24. Murgan, 29. Grecu (20. Stromajer '65) - 23. Raskovic (9. Tilincă '82), 30. M. Dedu. Antrenor: Liviu Ciobotariu.