Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Timișoara - Gloria Bistrița 1-0. Sabău și-a învins fosta echipă (VIDEO)

FC Timișoara - Gloria Bistrița 1-0. Sabău și-a învins fosta echipă (VIDEO)

01 Aug 2009   •   22:27

Cu o echipă aproape în totalitate schimbată față de meciul cu Șahtior Donețk, din Liga Campionilor, FC Timișoara a reușit să învingă, după lungi chinuri, Gloria Bistrița, într-un meci din prima etapă a Ligii I. În fața a mai puțin de o mie de spectatori, pe stadionul Giulești, FC Timișoara s-a impus cu scorul de 1-0, grație reușitei lui Magera, din minutul 73.

Ioan Ovidiu Sabău a menajat o mare parte din titulari în fața fostei sale echipe, Arman Karamyan fiind singurul jucător care a evoluat și la Donețk. Lipsa de experienţă a tinerilor din formaţia bănăţeană s-a văzut imediat, Anca ratând pentru Bistriţa cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 3, când a trimis cu capul în bară, după centrarea lui Ciprian Petre.

Tot în minutul trei, dar al reprizei secunde, timișorenii au trimis și ei mingea în bară, prin Magera. Csaba Borbely a reuşit să marcheze pentru Gloria, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, în minutul 65.

Au evoluat echipele:

FC Timişoara: 99. Taborda - 30. Bădoi, 13. Scutaru, 16. Luchin, 3, Latovlevici - 17. B. Borbely (5. Alexa '63) - 7. S. Stancu, 8. Vrsici (18. G. Bucur '63), 11. Arm. Karamyan (10. Art. Karamyan '46) - 23. Cl. Ionescu, 27. Magera. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 23. Vagner, 18. Frăsineanu, 6. A. Rus, 5. Velcovici - 19. Iodi, 26 . Enescu - 17. Săceanu, 15. Anton (10. Sânmărtean '58), 2. C. Petre (14. Achim '81) - 20. Anca (11. C. Borbely '64). Antrenor: Sandu Tăbârcă.