Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan, egala campioanei Unirea Urziceni, după 0-0 la Mediaş

Gaz Metan, egala campioanei Unirea Urziceni, după 0-0 la Mediaş

03 Oct 2009   •   22:24

Unirea Urziceni a remizat, sâmbătă, scor 0-0, în deplasare la Mediaş, formaţia Gaz Metan reuşind astfel să nu le permită ialomiţenilor să revină pe primul loc în campionat, loc preluat de Rapid, vineri, după 4-0 cu Ceahlăul.

Prima repriză a fost marcată de două evenimente care puteau schimba soarta partidei. De fiecare dată însă arbitrul de centru Marius Avram a intervenit, într-un mod corect. În minutul 35, Unirea Urziceni a înscris, însă golul a fost anulat pe motiv de fault în atac. Două minute mai târziu, Muntean a căzut secerat în careul ialomiţenilior, însă Avram a lăsat jocul să continue, neacordând penalty gazdelor.

Cu mult efort depus, Gaz Metan Mediaş a reuşit să ţină campioana României la respect, în ciuda atacurilor în valuri ale ialomiţenilor. Buchta a făcut minuni în poarta gazdelor, în special după minutul 83, când Bud a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, jocul decurgând într-o singură direcţie, însă având un rezultat alb: 0-0.

Au evoluat echipele:
Gaz Metan: 30. Butcha - 20. Nohai, 19. Lazăr, 25. Z. Markovici, 15. Hoban - 5. A. Munteanu (24. Cigan '72), 21. Todea 7. Kubala (6. Akaky '76), 27. Eric 22. Pârvulescu (8. Buzean '82) - 10. Bud. Antrenor: Cristian Pustai.

Unirea Urziceni: 74. D. Tudor - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 22. B. Fernandes, 23. Bordeanu - 9. Varga, 8. Paraschiv, 10. Pădureţu (20. L. Marinescu '60), 5. Todoran (11. Onofraş '85), 30. S. Frunză (17. Semedo '72) - 15. Dănălache. Antrenor: Dan Petrescu.