Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gloria Bistriţa ? FC Vaslui 1-3. Moldovenii câştigă după ce au fost conduşi la pauză

23 Aug 2009   •   22:36

După rezultatul bun cu AEK Atena, în Europa League, FC Vaslui s-a culcat pe o ureche în prima repriză a meciului de la Gloria Bistriţa şi s-a văzut condusă cu 1-0. ?Am încercat să le insuflu jucătorilor concentrarea şi dorinţa de victorie, dar în prima repriză am primit o palmă?, declara antrenorul Dulca la final. La pauză însă FC Vaslui s-a trezit şi a întors rezultatul, învingând în cele din urmă cu 3-1.

După o jumătate de oră de joc, Sânmărtean a driblat spectaculos la marginea careului şi i-a trimis cu călcâiul lui Săceanu, care a înscris din 10 metri. În repriza a doua, Vaslui a reuşit să întoarcă rezultatul în două minute. Wesley a egalat în minutul 55, în timp ce Temwanjera a dus echipa moldoveană în avantaj, cu un şut plasat din interiorul careului. Scorul final a fost stabilit în minutul 83, când Nemanja Jovanovici a marcat de la 11 metri, lateral stânga.

Echipa lui Cristian Dulca acumulează 7 puncte şi urcă pe locul 4, în timp ce Gloria Bistriţa e penultima, cu doar 2 puncte.

Au evoluat echipele:

Gloria Bistrița: 22. Albuț - 23. Vagner (7. Coroian '72), 6. A. Rus, 18. Frăsinescu, 5. Velcovici - 19. Iodi (4. A. Mureşan '10), 26. Enescu - 17. Săceanu, 10. L. Sănmărtean, 30. Băjenaru (2. C. Petre '76) - 24. Hora. Antrenor: Sandu Tăbîrcă

FC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhuș, 16. Zubar, 26. Farkas, 17. Bălace - 20. Ljubinkovici, 4. Genchev (25. R. Neagu '51), 23. Pavlovici, 10. Gerlem - 80. Wesley (30. R. Costin '89), 19. Temwanjera (21. N. Jovanovici '69). Antrenor: Cristian Dulca