Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 5-a: Internaţional Curtea de Argeş ? FC Braşov 0-3

Liga I, etapa a 5-a: Internaţional Curtea de Argeş ? FC Braşov 0-3

28 Aug 2009   •   22:56

FC Braşov a câştigat cu 3-0 partida susţinută în deplasare, în faţa echipei Internaţional Curtea de Argeş, contând pentru etapa a V-a a Ligii I, şi a revenit astfel pe prima poziţie a clasamentului, de unde doar FC Timişoara o poate detrona, cu o victorie la scor cu Alba Iulia.

Braşovenii au dominat în totalitate prima repriză, ajutaţi şi de eliminarea portarului Marius Popa încă din minutul 11. Băcilă a trimis, neglijent, balonul către propriul portar, Zaharia a interceptat balonul în suprafaţa de pedeapsă unde a fost faultat. Robert Ilyeş a transformat penalty-ul, în minutul 13, iar patru minute mai târziu Hadnagy a dublat avantajul cu un şut la colţul lung, după un şut respins de Pampea în faţa lui Rui Duarte.

Scorul final a fost stabilit în minutul 27, când Roman i-a pasat la 16 metri lui Cătălin Munteanu, care a marcat cu un şut superb la vinclu. Nasser a ratat cu poarta goală, în minutul 40, golul de onoare, iar singura fază notabilă a reprizei secunde a fost bara lui Zaharia din minutul 52.

Au evoluat echipele:

F.C. Internaţional: 12. M. Popa ? 2. Băcilă (16. Andelkovici '84), 3. Viera, 4. Izvoranu, 25. Neagu (28. Nasser '39) ? 5. Kone, 14. Voiculeţ, 8. Vezan, 7. Răduţ, 24. Frăsineanu ? 11. Stoianof (1. Pampea '13). Antrenor: Ştefan Stoica

F.C. Braşov: 1. Coman (13. Kajcsa '47) ? 2. Rui Duarte (20. I. Voicu '63), 15. Oros, 4. Abrudan, 3 Ezequias ? 14. Roman, 10. Ilyeş, 8. N. Grigore, 7. C. Munteanu ? 9. Hadnagy (21. Sburlea '79), 11. Zaharia. Antrenor Viorel Moldovan.