Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Naţionala de tineret a României, umilită de Gauracs în Letonia, scor 1-5

Naţionala de tineret a României, umilită de Gauracs în Letonia, scor 1-5

09 Oct 2009   •   23:11

Lideră a grupei A şi favorită în întâlnirea cu Letonia, naţionala de tineret a României a fost umilită în deplasare, la Riga. Gauracs, de la Ventspils, a fost omul meciului, înscriind de trei ori după ce a profitat de greşelile din apărarea echipei lui Emil Săndoi.

Edgars Gauracs a reuşit astfel al doilea hat-trick al preliminariile, după alte trei goluri marcate cu Insulele Feroe luna trecută, şi a administrat României prima înfrângere după patru victorii consecutive. Artjoms Rudnevs a deschis scorul în minutul 30, iar Letonia a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri după reuşita atacantului Gauracs din foarfecă, nouă minute mai târziu.

Atacantul de 21 de ani a înscris apoi în minutele 63 şi 66, în timp ce Rudnevs şi-a trecut şi el în cont "dubla"", cu cinci minute înainte de final, după pasa lui Daniils Turkovs. Gabriel Torje, cel mai bun jucător român, a marcat şi el din penalty, în al patrulea minut de prelungire.