Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi, campioană de toamnă după victoria cu Astra Ploieşti, 2-1

Oţelul Galaţi, campioană de toamnă după victoria cu Astra Ploieşti, 2-1

Sursa foto: Foto: gsp.ro
27 Noi 2010   •   16:05

Echipa Oţelul Galaţi a devenit campioana de toamnă a acestui sezon, după victoria obţinută, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), în faţa formaţiei Astra Ploieşti, în etapa a XVII-a, ultima a turului Ligii I, informează Mediafax.

Scorul a fost deschis în minutul 5, de Liviu Antal, din penalti, pe care l-a obţinut tot el, după ce a fost faultat în careu de Goian.

În minutul 58, scorul devine 2-0 pentru Oţelul, după ce atacantul Marius Pena a reluat cu capul în plasă o mingea centrată de pe partea dreaptă de Antal.

Astra înscrie în minutul 63, scor 2-1, prin Tigoianu, care a pătruns în careu, l-a driblat pe Râpă şi a şutat învingându-l pe Grahovac.

În minutul 90, Bornosuzov (Astra) a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat de centralul Sebastian Colţescu.

Oţelul încheie turul de campionat pe prima poziţie, cu 36 de puncte, indiferent de rezultatele care se vor înregistra în meciurile rămase de disputat în etapa a XVII-a. În cele 17 meciuri disputate, Oţelul a obţinut 11 victorii, 3 rezultate de egalitate şi 3 înfrângeri.