Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Pandurii Tg. Jiu este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României, după 3-0 cu Ripensia

de M.T.    |    29 Oct 2013   •   18:45

Povestea frumoasă a Ripensiei Timişoara în ediţia din acest an a Cupei României s-a încheiat în optimile de finală.

Ripensia, prima echipă din liga a cincea calificată în această fază a competiţiei, a fost eliminată de Pandurii Tg. Jiu, vicecampioana impunându-se cu 3-0 pe stadionul Dan Păltinişanu din Timişoara.

Deşi au aliniat o echipă cu multe rezerve, gorjenii nu au avut nicio problemă să se califice mai departe, soarta partidei fiind decisă după mai puţin de jumătate de oră.

Elton da Silva a deschis scorul pentru formaţia antrenată de Cristi Pustai după doar nouă minute, pentru ca Adrovic să dubleze avantajul oaspeţilor în minutul 29.

Rezultatul final a fost stabilit în repriza a doua, Ciobai trimiţând mingea în proprie poartă şi pecetluind astfel ieşirea Ripensiei din competiţie.

Tot marţi se mai dispută alte două partide din optimile de finală ale Cupei României, FC Vaslui - FC Botoşani  şi Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu.