Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Petrolul - Steaua, 1 - 1 în prima manşă a semifinalelor Cupei României

Petrolul - Steaua, 1 - 1 în prima manşă a semifinalelor Cupei României

Sursa foto: Foto: gsp.ro
05 Mar 2015   •   23:34

Petrolul a ţinut în şah Steaua, în prima manşă a semifinalelor Cupei României, scor 1 - 1, la capătul unei partide în care campionii au suferit mult.

Tchite, o cunoştinţă mai veche de-a lui Mircea Rednic din perioada în care cei doi activau în prima ligă belgiană, nu a dezamăgit la primul său meci în tricoul "lupilor galbeni". Tchite a speculat o ezitare a lui Râpă şi a deschis scorul în minutul 21, cu o reluare simplă din apropiere.

Steaua a forţat, fără însă să-i dea mari emoţii lui Pecanha, cei mai periculoşi fiind tot petroliştii. Teixeira a lovit bara în debutul părţii secunde, pentru ca mai apoi să fie imitat de Chipciu.

Gâlcă a fost prudent şi a preferat să schimbe jucătorii avertizaţi cu galben, Papp şi Bourceanu, însă intrările lor nu au reuşit să aducă limpezime în jocul Stelei.

Izbăvirea a venit în minutele de prelungiri, atunci când Chipciu a marcat din pasa lui Prepeliţă, primul gol în ultimele trei partide oficiale.