Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Poli Iaşi - FC Vaslui 1-3. Lăcătuş îşi salvează pentru moment postul

Poli Iaşi - FC Vaslui 1-3. Lăcătuş îşi salvează pentru moment postul

Sursa foto: marius lacatus
18 Mar 2010   •   18:58

FC Vaslui s-a impus, joi, în derby-ul moldovean cu Politehnica Iaşi. Elevii lui Marius Lăcătuş au trecut nu fără emoţii de echipa alb-albastră în Copou, marcând ultimele două goluri spre finalul partidei. Victoria este de bun augur pentru antrenorul vasluian, Lăcătuş, după ce acesta a fost criticat în repetate rânduri zilele trecute de patronul Adrian Porumboiu.
Oaspeţii, în mare nevoie de puncte pentru a rămâne în apropierea locurilor fruntaşe din Liga I, au deschis scorul în minutul 37 prin Wesley, care şi-a făcut uşor loc în careu şi a trimis la colţul lung. Egalarea Iaşiului a venit în minutul 48, când Păun a profitat de respingerea stângace a lui Kuciak şi a scuturat plasa. Vaslui a revenit în avantaj în minutul 77, când Costly a trimis cu capul în poartă mingea venită de la Sânmărtean. Westley a închis tabela în minutul 82 direct din lovitură liberă, de la 20 de metri.
Politehnica Iaşi: 1. Brăneţ - 7. Bârlădeanu, 23. Ad. Ilie, 24. Straton, 3. Costache - 77. A. Ionescu (8. Ignatov '46), 5. Onicaş, 22. Buhuşi (16. Viveiros '46) - 11. Bujor, 14. Păun, 26. Negru. Antrenor: Petre Grigoraş.
FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 6. Gladstone, 3. Papp, 27. Hugo Luz - 11. Milisavljievic (18. L. Sânmărtean '74), 23. Pavlovic, 30. R. Costin (8. Zmeu '87), 10. Gerlem (25. Delgado '85) - 80 Wesley, 13. Costly. Antrenor: Marius Lăcătuş.
?În niciun caz nu s-a discutat până acum despre plecarea mea de la FC Vaslui. Nu mi s-a fixat niciun obiectiv pentru următoarele jocuri, chiar dacă s-a spus că, vezi Doamne, voi fi demis dacă nu voi câştiga nu ştiu câte puncte?, a declarat Lăcătuş pentru evz.