Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Progresul a câştigat derby-ul bucureştean cu Sportul. Vedeţi rezultatele din Liga a II-a

29 Noi 2008   •   15:12

Ameninţată cu desfiinţarea din cauza datoriilor pe care le are patronul Marian Dodu, gruparea Progresul Bucureşti a reuşit să câştige, sâmbătă, meciul disputat pe teren propriu cu Sportul Studenţesc, din etapa a 17-a din Seria I a Ligii a II-a. Progresul s-a impus cu scorul de 2-1 - prin golurile marcate de Paulinho, minutul 8, şi Gomes, minutul 55, în timp ce pentru Sportul a înscris Ferfelea, în minutul 26 ? şi a urcat pe locul doi în clasamentul Seriei I.
Iată rezultatele etapei a 17-a din Liga a II-a:
Seria I
Dunărea Galaţi - Stiinţa Bacău 3-1 (Cristian 9, Bârlădeanu 39, Munteanu 90 / Balde 46)
Ceahlăul Piatra Neamţ - Dinamo II 4-0 (Cr. Gafiţa 7, 66, Cebotaru 11, Burlacu 69)
FCM Bacău - FC Snagov 2-0 (Dobârceanu 7, Huiban 51)
FC Botoşani - Cetate Suceava 2-0 (R. Tincu 54, Kone 62-penalty)
Concordia Chiajna - CS Buftea 2-1 (Oae, Ungureanu / Axente)
Progresul Bucureşti - Sportul Studenţesc 2-1
Delta Tulcea - CSM Ploieşti 2-0
Partidele Forex Braşov-Dunărea Giurgiu şi Petrolul Ploieşti-Prefab Modelu au fost anulate, după ce Forex şi Prefab s-au retras din campionat.
Clasament
1. Ceahlăul 35p
2. Progresul Bucureşti 33p
3. CSM Ploieşti 30p
Seria a II-a
FCM Târgu Mureş - Dacia Mioveni 3-1 (Şaim 40, Gheju 75-penalty, 85 / Priescu 10)
FC Târgovişte - CSM Râmnicul Vâlcea 2-1 (Oană 63, Cherchez 70 / Boroiban 55)
Minerul Lupeni - CFR Timişoara 3-0 (Cr. Robert 42, Chiţu 63, Dumitra 90)
Mureşul Deva - Internaţional Curtea de Argeş 0-4 (M. Constantinescu 19, 55, Vezan 66, Dicu 69)
Mechel Câmpia Turzii - Universitatea Cluj 0-2 (Bundea 47, Budean 72)
Jiul Petroşani - Liberty Oradea 0-0
FC Bihor Oradea - ACU Arad 4-2 (Ţârcă 25, Lukacs 33, 66, V. Florea 49-penalty / Cr. Luca 36, Roşca 55)
Arieşul Turda - Unirea Alba Iulia 0-0
UTA - Drobeta Turnu Severin (sâmbătă, ora 18:00)