Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România a învins Polonia cu 2-1, într-un meci amical al reprezentativelor de tineret

17 Noi 2009   •   17:00

Naţionala de tineret a României a învins formaţia similară a Poloniei, scor 2-1, într-un meci amical disptuat, marţi, la Chiajna.

Pe un teren destul de greu, România a deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin Liviu Ganea, care l-a lobat pe Gliwa în minutul 50. Tot mai insistenţi, oaspeţii au egalat în minutul 71, prin Tyrala, care a transformat excelent o lovitură liberă directă de la 17 metri.

Scorul final a fost stabilit în minutul 88, când fundaşul Florin Gardoş, de la Concordia Chiajna, a adus victoria României la debutul său în naţionala U-21, după o minge respinsă greşit de portarul Gliwa.

Următorul meci oficial al României se va juca abia în august 2010, în Republica Moldova, în cadrul preliminariilor Campionatului European de tineret.

Au evoluat echipele:

România: 1. Cezar Lungu (12. Cătălin Straton, 84) - 2. Alexandru Măţel (15. Ionuţ Neagu, 67), 3. Paul Papp, 5. Sebastian Mladen (14. Florin Gardoş, 75), 4. Cristian Melinte - 6. Alexandru Achim (16. Constantin Gângioveanu, 58) - 10. Andrei Ionescu (18. Călin Cristea, 76), 8. Erik Bicfalvi (căpitan; 17. Gheorghe Grozav, 81), 7. Paul Pârvulescu (13. Cornel Râpă, 65) - 11. Lucian Răduţă, 9. Denis Alibec (19. Liviu Ganea, 46). Antrenor: Emil Săndoi.

Polonia: 1. Michal Gliwa - 4. Adrian Basta (18. Damian Zbozien, 66), 3. Blazej Augustyn, 5. Mateusz Kaminski, 2. Dawid Kubowicz - 7. Sebastian Tyrala, 6. Adam Matuszyk, 8. Mateusz Cetnarski (căpitan; 15. Marcin Pietrowski, 46), 11. Pawel Kal (14. Michal Janota, 46) - 9. Piosek (17. Marcin Budzinski, 66), 10. Piotr Grzelczak. Antrenor: Andrzej Zamilski.