Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România a trecut şi de obstacolul sloven

România a trecut şi de obstacolul sloven

02 Iun 2007   •   23:42

Meci bun făcut de echipa naţională de fotbal a României pe modernul stadion din micul oraş Celje. În faţa unor tribune pe jumătate goale, fotbaliştii tricolori şi-au respectat statutul de favoriţi, impunându-se după o partidă frumoasă, pe care au dominat-o destul de autoritar. E drept, Slovenia nu a fost o pradă uşoară, şi doar intervenţiile lui Lobonţ ne-au salvat în prima repriză de la primirea golului. De partea română, până la pauză merită consemnată uriaşa ratare a lui Codrea, care a driblat până şi portarul, dar a şutat pe deasupra porţii gazdelor.

Scorul avea să fie deschis însă la 5 minute după pauză, de Tamaş, cu un superb şut din unghi. Liniştea avea să o aducă Bănel Nicoliţă, care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 68, învingându-l calm pe Handanovic, cu o minge plasată. Slovenii au avut o tresărire de orgoliu şi au stricat invincibilitatea lui Lobonţ în prelungirile partidei, când Vrsic a înscris. Dar era prea târziu ca să se mai întâmple ceva. Slovenia ? România 1-2 şi ai noştri au contabilizat încă trei puncte în drumul spre Euro 2008.

Citiţi cronica şi vedeţi cele mai importante faze ale partidei pe Antena 3 Sport.