Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România ? Croaţia 1-2. Nici de data asta nu ne-am răzbunat! (VIDEO)

România ? Croaţia 1-2. Nici de data asta nu ne-am răzbunat! (VIDEO)

11 Feb 2009   •   22:54

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă cu scorul de 2-1 de reprezentativa similară a Croaţiei, miercuri seara, pe Stadionul ?Steaua?, într-un meci amical. Deşi Marica a deschis scorul în minutul 21 şi a dat speranţe românilor că eliminarea din optimile de finală ale Campionatului Mondial din 1998 va fi răzbunată, croaţii au întors rezultatul din două faze fixe.
Marica a deschis scorul cu un şut din 10 metri, după ce a profitat de o minge respinsă greşit de Krizanac, la tentativa de lansare a lui Cociş către Costea. În minutul 26, Ovidiu Petre a avut şi el şansa golului, însă şutul său de la distanţă a trecut peste poartă.

Nu au trecut nici două minute şi Croaţia a egalat, dintr-o lovitură liberă executată de Rakitic la colţul lung, de pe partea stângă de atac a oaspeţilor. Olic a trecut şi el pe sub minge şi a avut meritul că l-a derutat pe Lobonţ, rămas spectator precum şi fundaşii ?tricolori?.

La reluare, echipa noastră a avut dificultăţi la construcţie, croaţii abordând jocul la aşteptare şi încercând să speculeze la maximum orice greşeală. Croaţia a preluat conducerea în minutul 75, după un corner, Kranjcar trimiţând balonul în poartă din câţiva metri, la o învălmăşeală produsă în careul nostru.

Acest meci a fost ultima verificare a echipei României înaintea partidelor cu Serbia (Constanţa, 28 martie) şi cu Austria (Klagenfurt, 1 aprilie), din preliminariile Cupei Mondiale din 2010. Bourceanu şi Dacian Varga au debutat cu această ocazie la echipa naţională.